Лід на великих річках вже розтав, а на озерах, плавнях, канавах ще зберігається.
Пересуватися на кризі треба по вже протоптаним стежкам або слідам на льоду. Якщо їх немає, маршрут свого руху необхідно продумати заздалегідь ще на березі. Особливу увагу приділяйте місцям потенційної небезпеки: - лід може бути неміцним біля стоку води; - тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід; - обминайте ділянки, вкриті товстим шаром снігу - під снігом лід завжди тонший; - тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку; - особливо обережно спускайтеся з берега; лід може нещільно з'єднуватися із берегом, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду
Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду
Підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід не самих щасливих рибалок: не пробивайте поруч багато лунок; не збирайтеся великими групами на одному місці; не пробивайте лунки на переправах; не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було; завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів; тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.
Якщо провалилися на кризі Широко розкиньте руки щоб опертися на краї льодового пролому та щоб не зануритися з головою. Дійте рішуче та не лякайтеся - тисячі людей провалювалися і змогли врятуватися. Намагайтеся не обламувати краї ополонки, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосуватися і діяти так, щоб тіло займало якнайбільшу площу опори на кризі. Вибравшись із льодового пролому, відкотіться від ополонки, а потім повзіть в той бік, звідки Ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод спонукатимуть Вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а вже там - не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплому приміщенні, де розітріться, переодягніться в сухий одяг та випийте гарячого чаю. Якщо у Вашій присутності на льоду провалилася людина, негайно сповістіть їй, що йдете на допомогу (цим Ви трохи заспокоїте її). Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і вже на них підповзайте до ополонки. Наближайтесь до пролому тільки підповзаючи та широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опинитесь і Ви. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв'язані разом ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра до пролому.
|